IT NAT

استفاده از فناوری برای طبیعت و محیط زیست سالم

IT NAT
سلامتیکشاورزی

تحقیقات استنفورد نشان می دهد که برنامه آب پاک چین برای مردم و محیط زیست به نفع خودشان است


کشاورزی برنج در نزدیکی پکن ، منبع آب آشامیدنی این شهر را آلوده کرده و از آن استفاده کرده است. چهار سال گذشته ، چین به کشاورزان پرداخت کرده است که به جای برنج ذرت پرورش دهند ، اقدامی که تحقیقات استانفورد نشان می دهد برای مردم و محیط زیست پرداخت می کند.

توسط بیورن کریبرایان رابینسون / دانشگاه مک گیل

شالیزارهای برنج

کشاورزی برنج برای کشاورزان چینی سودآورتر از ذرت است ، اما پرنده های سیلاب باعث کاهش کیفیت و کمیت آب می شوند.

آسمان های قهوه ای پر از دود که پکن را درگیر خود کرده است ، چین را به خاطر سرپرستی محیط زیست شهرت بدی کسب کرده است. اما علیرغم آسمانهای کثیف چین ، مطالعه ای که دانشمندان محیط زیست استانفورد انجام داده اند نشان می دهد که یک برنامه آب تمیز دولتی که توسط دولت اجرا می شود ، مزیت قابل توجهی برای میلیون ها نفر در پایتخت کشور ایجاد می کند.

مخزن میون ، در 100 مایلی شمال پکن ، منبع اصلی آب برای بیش از 20 میلیون نفر از ساکنان این شهر است. تقاضاهای بیشتر کشاورزی و کاهش بارندگی از جمله دیگر عوامل ، باعث کاهش تولید مخزن از سال 1960 تا دو سوم می شود. آب همچنین به طور فزاینده ای توسط کود و رسوبات آلوده آلوده شده و خطر سلامتی قابل توجهی را به همراه دارد.

با شرایط مشابه ، دومین مخزن بزرگ پکن در سال 1997 بسته شد. اندکی پس از آن ، مقامات اجرای طرحی را برای جلوگیری از وقوع مشابه در مخزن میون آغاز کردند.

این سیستم از الگوی موفقیت آمیز مستقر در شهر نیویورک پیروی می کند ، که در آن دولت و مصرف کنندگان ثروتمند پایین دست ، دستمزدی را برای کشاورزان بالادستی ، که به نوبه خود اصلاح شیوه های کشاورزی خود را برای بهبود شرایط آب ارائه می دهند ، دنبال می کنند.

در مورد برنامه Paddy Land به خشکی Paddy (PLDL) چین ، به کشاورزان مبلغی برای تبدیل محصولات زراعی خود از برنج به ذرت پرداخت می شود ، راه حلی که هم باعث کاهش مصرف آب و هم آلودگی شود. شالیزارهای برنج دائماً طغیان می کنند و اغلب در دامنه های شیب دار واقع شده و منجر به کود قابل توجه و رواناب رسوبی می شوند. در همین حال ذرت به آب بسیار کمتری احتیاج دارد و کود احتمالاً در خاک باقی می ماند.

بهبود زندگی روستایی

این برنامه نشانگر تلاش های اخیر چین برای بهبود شرایط زندگی برای شهروندان روستایی خود است.

گرتچن دیلی گفت: “در صدر ، چین حفاظت از محیط زیست و کاهش فقر را برای امنیت ملی ضروری می داند.” ، استاد زیست شناسی در استنفورد و همكار ارشد این تحقیق .” “چالش اجرای تغییر است. شگفت آور است که طی چهار سال کوتاه ، دولت به همه افراد برنج در این منطقه را افزایش داد تا به ذرت تغییر دهند ، که هم کیفیت آب و هم مقدار کمتری که به پایین دست می رسد به ساکنان شهر بهبود یافته است.”

کشاورزان تقریبا شش برابر بیشتر درآمد برنج از ذرت کسب می کنند ، بنابراین دولت بودجه هایی را که بیشتر از این تفاوت ایجاد می کند ، به کشاورزان جبران می کند. نظرسنجی از درب به درب نشان داد كه برنامه جبران خسارت عمیقاً معیشت مردم را بهبود بخشیده است. کشاورزان درآمد بیشتری کسب می کردند و از آنجا که ذرت یک محصول با زمان کمتر برای رشد است ، آنها زمان بیشتری برای پیگیری فعالیت های دیگر داشتند.

آزمایش های کیفیت آب نشان داد که میزان رواناب کود به شدت کاهش یافته در حالی که کمیت موجود برای کاربران پایین دست در پکن و مناطق اطراف آن افزایش یافته است.

حتی با پرداخت بیش از حد برای ذرت ، این برنامه سود خالص قابل توجهی را ارائه می دهد. برای اجرای این برنامه حدود 1،330 دلار در هکتار از اراضی مزرعه هزینه شده است ، اما برای هر هکتار از مزایا 2،020 دلار تولید شده است که به عنوان ارزش افزایش عملکرد آب و بهبود کیفیت آب محاسبه می شود. (یک هکتار برابر با 2.47 هکتار است.)

محققان محاسبه كردند كه افراد در هر دو انتهاي معامله بازده مشابهي را دريافت مي كنند: صاحبان زمين هاي بالادست با يك نسبت سود منفي 1.2 را تجربه مي كردند و مصرف كنندگان بالادست نسبت 1.3 سود بهاي را تجربه مي كردند. درمجموع ، این برنامه نسبت 1.5 سود-هزینه ایجاد کرده است.

دستاوردهای بزرگتر ممکن است

روزانه فکر می کند بازده هنوز هم بهتر است.

دیلی ، عضو ارشد موسسه محیط زیست استنفورد وودز گفت: “کار اینجا نشان می دهد که یک برد برد وجود داشته است .” “اما ما امیدواریم که روند به دست آوردن برنده های بزرگتر را اصلاح کنیم ، جایی که ما سرمایه گذاری پولی را برای مردم در بالادست و پایین دست انجام می دهیم و همچنین سرمایه طبیعی را که تحت تأمین معیشت روستایی و خدمات به مناطق شهری است بهبود می بخشد.”

به عنوان مثال ، مناطقی در امتداد رودخانه وجود دارد که به رواناب بیش از حد کود کمک می کند. نتیجه غیرمنتظره پرداخت این بود که برخی از کشاورزان ، با پول نقد ، مزارع خود را بیش از حد بارور کردند تا بازده محصول را افزایش دهند. این برنامه اکنون با استفاده از RIOS ، نرم افزاری تهیه شده در استنفورد توسط پروژه سرمایه طبیعی برای مشخص کردن مناطق پرخطر است. در این نقاط ، به گفته دیلی ، ممکن است منطقی باشد که در صورت انجام چنین کارهایی باعث بهبود چشمگیر کیفیت کلی آب شود ، وجوه غرامت اضافی را برای کشاورزان فراهم کند تا حتی تغییرات شدیدتری را انجام دهند.

PLDL می تواند الگویی برای برنامه های مشابهی باشد که قبلاً در سراسر آمریکای لاتین و آفریقا در حال انجام است. دیلی گفت ، یکی از محرک های اصلی موفقیت PLDL ، تمایل دولت برای تطبیق برنامه در پرواز برای رفع نیاز کشاورزان بود. به عنوان مثال ، در حالی که سایر طرح های جبران خسارت محدودیت پرداخت طولانی مدت را تعیین کرده اند ، وقتی شرایط در میون تغییر کرد و کشاورزان گفتند که آنها به میزان کافی جبران نمی شوند ، چین پرداخت ها را بالا برد.

اگرچه اینگونه پروژه ها معمولاً براساس محاسبات سرد صورت می گیرد که بازسازی زمین یک راه حل طولانی مدت بهتر و ارزانتر از گیاهان تصفیه است – در واقع ، چنین ملاحظاتی PLDL را به دام انداخته است – روزانه می گوید سود اضافی فرصتی برای بازیابی منظره طبیعی است. و مزایای دیگر ناشی از آن

با این وجود ، علی رغم بسیاری از مثبت های واضح که تاکنون از PLDL بیرون آمده است ، اجرای این برنامه ها نیاز به ملاحظات حساس دارد. 

“چه زمانی صحیح است كه به مردم بگوییم كه آنها باید شیوه زندگی خود را به سود جامعه تغییر دهند؟” روزانه می گفت وی گفت: “اینها مسائل سیاسی و اخلاقی سختی است و همیشه برای همه معنا ندارد. فشارهای منابع در همه جا شدت می یابد. ، هیچ راه حل ساده و ایده آل وجود نخواهد داشت ، همانطور که می توان با بحث و گفتگو درباره رویکرد نیویورک سیتی دید.

این مطالعه در نسخه فعلی مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منتشر شده است . این گزارش با همکاری هوآ ژنگ و ژجی یون اوویانگ از آکادمی علوم چین انجام شده است. برایان رابینسون از دانشگاه مک گیل؛ Yi-Cheng Liang و Mary Ruckelshaus از پروژه سرمایه طبیعی؛ استفان پولاسکی از دانشگاه مینه سوتا و پروژه سرمایه طبیعی؛ و دونگ چون کار ما و فنگ-چون وانگ از موسسه علوم و فناوری آب پکن.


برای معرفی کسب و کار خود به صورت تولید محتوا متنی و تصویری و ویدویی کلیک کنید