IT NAT

استفاده از فناوری برای طبیعت و محیط زیست سالم

IT NAT
ادارهامنیتخانهخشکیسلامتی

ساختمانهای سبز – یک ضرورت ، نه یک انتخاب

در سراسر کره زمین ، 5 ژوئن به عنوان روز جهانی محیط زیست جشن گرفته می شود که سکوی اصلی ملل متحد برای ایجاد آگاهی و اقدام بیشتر در جهت محافظت از محیط زیست زمین است. این روز اهمیت ویژه ای برای بخش املاک و مستغلات دارد.

طی چند دهه گذشته ، توسعه سریع اقتصادی همراه با رشد سریع جمعیت و شهرنشینی منجر به تخلیه سریع منابع طبیعی شده است. سرعت شتاب مصرف منابع و افزایش انتشار گازهای گلخانه ای منجر به تخریب قابل توجه محیط زیست شده است. این ، به نوبه خود ، منجر به تغییر آب و هوا ، افزایش درجه حرارت متوسط ​​و بدتر شدن کیفیت هوا شده است.

بخش ساختمان یکی از عمده ترین مصرف کنندگان منابع طبیعی مانند آب ، انرژی و سایر مواد اولیه است. در طول سه مرحله از چرخه زندگی خود – ساخت ، نگهداری و ساختارشکنی – تعداد زیادی زباله و آلاینده تولید می کند. طبق برآوردها ، بخش ساخت و ساز ، به غیر از سایر مواد اولیه ، تقریباً 25٪ آب و 35-40٪ انرژی مصرف می کند.

علاوه بر این ، 40٪ از زباله های جهانی و 35٪ از گازهای گلخانه ای منتشر می کند. با نگاهی به تخریب بی نظیر محیط زیست در سراسر کره زمین ، اتخاذ تدابیری برای استفاده بهینه از منابع طبیعی ، کاهش ضایعات و محدود کردن آلودگی ضروری شده است. استفاده از روش های ساختمان سبز می تواند در رفع این نگرانی ها همراه با انگیزه ای برای ایجاد یک محیط پایدار برای نسل های آینده کمک کند.

ساختمان سبز چیست؟

جدا از یک اسم ، ساختمان سبز نیز یک فعل است – یعنی استفاده از فرایندها و فن آوری هایی که از نظر محیط زیست و از نظر انرژی از نظر چرخه حیات ساختمان از زمان استقرار تا طراحی ، ساخت ، بهره برداری ، تعمیر و نگهداری ، نوسازی و ساختارشکنی مناسب هستند.

شیوه های ساختمان سبز می تواند به روش های مختلف اکولوژی محیط زیست را بهبود بخشد. آنها می توانند مصرف انرژی را 30-20٪ و مصرف آب را 30-50٪ کاهش دهند و تولید زباله را با بازیافت گسترده کاهش دهند. جدا از محافظت آشکار از اکوسیستم و تنوع زیستی ، استفاده از روش های ساختمان سبز منجر به موارد زیر می شود:

 • کیفیت هوا بهتر
 • نور روز پیشرفته ، منجر به کاهش مصرف برق می شود
 • سلامتی برتر و بهزیستی کلی
 • بهره وری پیشرفته

در سراسر کشورهای مختلف ، چندین برنامه و آژانس وجود دارد که ساختمان های سبز مانند LEED (ایالات متحده) ، BREEAM (انگلیس) ، DGNB (آلمان) و CASBEF (ژاپن) را تعریف ، طبقه بندی و گواهی می کنند. در هند ، IGBC و GRIHA پیشتاز تبلیغ برنامه ها و گواهینامه های ساختمان سبز هستند. صدور گواهینامه بر روی پارامترهای مختلف مانند موارد زیر انجام می شود:

 • صرفه جویی در مصرف آب و بهره وری
 • بهره وری انرژی
 • انواع مصالح ساختمانی و منابع
 • کیفیت ، سلامتی و راحتی محیط داخلی
 • نوآوری و توسعه
 • مدیریت سایت و امکانات

اگرچه در مرحله نوپایی است ، هند به عنوان یکی از کشورهای برجسته از نظر پروژه های ساختمان های سبز ظاهر شده است. هند از نظر تعداد پروژه های فناوری سبز و مساحت ساخته شده ، پس از ایالات متحده در رتبه دوم قرار دارد. بیش از 4300 پروژه با مساحت تقریبی 4.7 میلیارد متر مربع. از مناطق ساخته شده برای فناوری سبز در کشور ثبت شده است.

با این حال ، این تنها حدود 5٪ از کل ساختمانهای هند است ، که نشان می دهد پتانسیل فوق العاده ای برای نفوذ بیشتر فناوری ساختمان سبز در هند وجود دارد. با رشد نمایی ، بازار ساختمانهای سبز هند دو برابر می شود و ممکن است به حدود 10 میلیارد متر مربع برسد. تا سال 2022 (با ارزیابی 35 تا 50 میلیارد دلار).

عوامل کلیدی محرک شیوه های ساختمان سبز

اگرچه هزینه های اولیه ساختمان سبز ممکن است بیشتر باشد (تا 15٪ ، به عوامل مختلف بستگی دارد) نسبت به ساختمانهای معمولی ، اما مزایای طولانی مدت مانند هزینه های عملیاتی کم ، مزایای بهداشتی بالقوه برای اشغالگران و حفاظت از محیط زیست چنین ساختمان هایی گزینه های بسیار مناسب است.

برخی از عوامل کلیدی که احتمالاً تقاضای ساختمانهای سبز را ایجاد می کنند عبارتند از:

 • افزایش آگاهی
 • بهبود قیمت مناسب
 • مزایای زیست محیطی
 • منابع – کشورهایی که دارای جمعیت بیشتر و منابع محدود هستند ، تمایل دارند که کارهای ساختمان سازی سبز را سریعتر انجام دهند
 • حمایت دولت ، یارانه ها و اجبارها

روندها و فن آوری های نوظهور در ساختمانهای سبز

ساختمان های سبز با استفاده کارآمد از انرژی و صرفه جویی در منابع طبیعی هدف ساختن یک محیط پایدار را دارند. با استفاده از مصالح ساختمانی نوآورانه و تکنولوژی پیشرفته می توان بازده ساختمان سبز را به حداکثر رساند. در حالی که بسیاری از فناوری ها در کشورهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند ، برخی از برجسته ترین موارد عبارتند از:

زیست تقلید:  همچنین به عنوان بیومتیمیک شناخته می شود ، این مفهومی از تقلید از مدل ها ، سیستم ها و عناصر مختلف طبیعت و ترکیب آنها در طراحی و معماری ساختمان است. این روند منجر به اتخاذ بسیاری از طرح های ابتکاری برای بهینه سازی تهویه هوای ساختمان ها همراه با کنترل بهتر خنک کننده و گرمایش شده است. مرکز ایست گیت در زیمبابوه ، با تقلید زیستی از موریانه ها ، یک مثال عالی است.
پشت بام های سبز:  در روشی که به عنوان سقف زنده نیز شناخته می شود ، سقف ساختمان به طور کامل یا جزئی با پوشش گیاهی و خاک بر روی غشای ضد آب کاشته شده پوشانده می شود. این امر باعث افزایش گرمایش و سرمایش ساختمان همراه با بهبود کیفیت هوا می شود.
باغ های عمودی یا دیوارهای زندگی: در این روش ، کاشت به صورت عمودی در دو طرف دیواره انجام می شود. این روش به تخریب آلاینده ها و افزایش کیفیت هوا کمک می کند.
پانل های گچ تقویت شده با الیاف شیشه (GFRG):  این یک روش توسعه بسیار مقرون به صرفه و با دوام است. می تواند نسبتاً سریع مستقر شود و مواد اولیه کمتری مانند شن و ماسه ، سیمان و سایر محصولات را مصرف می کند. علاوه بر این ، با توجه به اینکه مقدار زیادی از آن به عنوان زباله از گیاهان کود و معدن تولید می شود ، ترکیب اصلی – گچ به راحتی و ارزان در دسترس است. ساختمانهایی که از پانلهای GFRG استفاده می کنند دارای طول عمر بالاتری هستند و به تیر و ستون نیاز ندارند.
ساخت بتن یکپارچه: بر خلاف تکنیک های متداول ، در این روش ، تمام ساختارها مانند دیوارها ، کف ، تیرها ، ستون ها ، اسلب ها و غیره به همراه دهانه های پنجره و درها در یک عملیات با کمک قالب مدولار ساخته شده از آلومینیوم ریخته می شوند. با دیوارها و ستون های نازک تر ، سطح قابل استفاده تری را فراهم می کند. این یکی از فن آوری های بالقوه است که می تواند در مسکن ارزان قیمت در مقیاس وسیع مورد استفاده قرار گیرد و همچنین منابع طبیعی را نیز حفظ می کند.
باغ باران: این مفهوم با کاهش میزان رواناب باران به افزایش جذب آب زیرزمینی کمک می کند. این روش با استفاده از فرورفتگی های کاشته شده باعث می شود که رواناب آب از مناطق غیر قابل نفوذ شهری ، مسیرها ، مسیرهای عبور ، چمن های فشرده ، سقف ها ، پارکینگ ها و غیره عبور کند. فرسایش کم خاک و کاهش آلودگی آب.

چالش ها و موانع موجود برای ساختمان های سبز

در حالی که استفاده از روشهای ساختمان سبز در هند در حال افزایش است ، اما چند چالش و موانع نیز وجود دارد. طی چند سال گذشته ، کندی در بخش املاک و مستغلات هند منجر به انبوهی از موجودی های فروخته نشده شده است. علاوه بر این ، تأثیر اصلاحات اخیر در میان تقاضای فروتن شده ، احساسات بازار را بیش از پیش کاهش داده است و اکثر توسعه دهندگان در حال تلاش برای تخلیه موجودی موجود هستند.

شرایط فعلی بازار ، توسعه دهندگان را نسبت به استفاده از هر فناوری که هزینه ساخت را افزایش می دهد ، بدبین می کند. جدا از این وضعیت بازار کوتاه مدت ، برخی دیگر از چالش های اجرای ساختمان های سبز در هند عبارتند از:

عدم آگاهی در مورد شیوه های ساختمان های سبز و مزایای طولانی مدت آن:  بخش زیادی از کاربران هندی هنوز از مفاهیم ساختمان سبز و مزایای ماندگار آن بی اطلاع هستند. اکثر کاربران تصور می کنند که شیوه های ساختمان سبز گران است و از نظر مالی امکان پذیر نیست.
قوانین ، استانداردها و سیاست های ناکافی دولت: قوانین  سختگیرانه و اجباری کافی برای اجرای اجرای گسترده هنجارهای ساختمان سبز وجود ندارد.
کمبود منابع ماهر و کارشناسان موضوعی:  اکثر ذینفعان صنعت مانند سیاست گذاران ، معماران ، مهندسان ، پیمانکاران و کارگران مهارت و دانش کافی لازم برای ساخت ساختمان های سبز را ندارند.
مشوق ها و یارانه های ناکارآمد برای توسعه دهندگان: برنامه های تشویقی بسیار اندکی وجود دارد و برنامه هایی که وجود دارد در ایالت ها یا حتی شهرها متفاوت است ، بر اساس نهادهای حاکم. در حالی که در اکثر موارد ، مشوق ها به صورت FAR / FSI اضافی است و به دنبال آن تخفیف در مالیات بر دارایی و سایر طرح ها انجام می شود. با این حال ، این مشوق ها به اندازه کافی قابل توجه نبوده اند تا توسعه دهندگان و خریداران خانه را تشویق کنند.
هزینه بالاتر تجهیزات و محصولات:  تجهیزات و محصولات مورد استفاده در ساخت ساختمانهای سبز هزینه بیشتری نسبت به ساختمانهای معمولی دارند ، بنابراین پیمانکاران و توسعه دهندگان کوچک توانایی تهیه آنها را ندارند.
مصوبات و مجوزها:  توسعه دهندگان از قبل با روند خسته کننده ای از تأییدات روبرو هستند و این نگرانی وجود دارد که افزودن بیشتر انطباق مربوط به ساختمانهای سبز باعث تأخیرهای اضافی شود.

نتیجه

تخریب بی وقفه محیط زیست همراه با تخلیه سریع منابع ، افزایش آلودگی و تغییرات آب و هوایی زندگی انسان را به طور قابل توجهی تحت تأثیر قرار داده است. وخیم تر شدن شرایط بهداشتی و ضریب زیست برای نسل های فعلی و آینده نگران کننده است.

این وضعیت خواستار توجه بیشتر و مشارکت بیشتر کشورهای سراسر جهان برای انجام اقدامات کاهش سرعت تخریب محیط زیست است. بخش ساختمان ، که یکی از بزرگترین مصرف کنندگان منابع است و مقدار قابل توجهی آلاینده و همچنین مواد زائد منتشر می کند ، می تواند با افزایش استفاده از فن آوری های سبز ، نقشی حیاتی در ایجاد یک محیط پایدار داشته باشد.

 در هند ، می توان از طریق استاندارد سازی هنجارها ، طرح های تشویقی بهتر ، مجوزهای تک پنجره ای ، سیستم پشتیبانی مالی قوی و از همه مهمتر ایجاد آگاهی در میان همه ذینفعان ، رشد ساختمان های سبز را تسریع کرد. افزایش آگاهی در مورد ساختمانهای سبز و مزایای طولانی مدت آنها می تواند یک پتانسیل بسیار بزرگتر در بازار ایجاد کند – و وقتی همه کارها تمام شد ، ساختمانهای سبز پایه و اساس هر مانترا برای زندگی پایدار قابل توجه هستند.