IT NAT

استفاده از فناوری برای طبیعت و محیط زیست سالم

IT NAT
ادارهامنیتجادهخانهخشکیدریاسلامتیکشاورزی

فن آوری های آب برای ساختمان سبز

صرفه جویی در مصرف آب از اصول اساسی ساختمان سبز است. تلاش می شود اطمینان حاصل شود که مواد و سیستمی که استفاده می شود در کاهش مصرف آب در ساختمانها و محوطه سازی مناطق کمک می کند. اصل مدیریت پایدار آب با استفاده از منابع جایگزین pf آب قابل تأمین است که می تواند نیاز آب را تأمین کند در جایی که کیفیت آب قابل شرب نیست. در مناطق مسکونی می توان آب آشامیدنی تأمین کرد و در مناطق بزرگ تجاری بخشی از آب آشامیدنی و بخش عمده ای از آب غیر آشامیدنی را می توان تأمین کرد و این یک گام عاقلانه است و باید در مناطق شهری Ind مورد توجه قرار گیرد همه وسایل مانند شیر آب ، توالت ، سر دوش ، ادرار و غیره باید دارای آب کافی باشد.

مقدمه

آب مهمترین منبع است و تمام فعالیتهای انسان به آب بستگی دارد. ما از آب برای نوشیدن ، فرآوری در صنایع ، حمایت از حیات وحش ، تولید نیرو و کشت محصولات استفاده می کنیم. بنابراین گفته می شود آب “اکسیر” روی زمین است. بیشترین بهره برداری از آب به دلیل فراوانی نسبی و استفاده ناکارآمد در صنعت بوده است. این به اصطلاح “فراوانی” یک توهم است و هدر رفتن زیاد آب را تشویق می کند در نهایت این باعث شده است که ملت ما دچار استرس شود.

آب به این ترتیب قسمت قابل توجهی از زمین را پوشش می دهد ، قسمت زیادی از آن برای استفاده انسان مناسب نیست ، زیرا مقدار زیادی از آب شیرین برای مصرف انسان قابل دسترسی نیست – یا آب شیرین در یخچال های طبیعی گرفتار شده یا در مناطق کوهستانی برف یا عمق قابل دسترسی در آبهای زیرزمینی. فقط 0.3 و از آب برای مصرف انسان در دسترس است. اگرچه آب از منابع تجدید پذیر است ، اما کمبود آب وجود دارد و با گذشت زمان ممکن است آینده را تشدید کرده و تهدید کند.

آب شیرین کمیاب است و امروزه صنایع به دلیل تورم جمعیت ، با افزایش رقابت برای آب از طریق کشاورزی و همچنین بخشهای داخلی مواجه هستند. آب برای زنده ماندن در زمین کاملاً حیاتی است و باید از آن صرفه جویی شود تا اطمینان حاصل شود که آب کافی در روز وجود خواهد داشت. بنابراین مدیریت پایدار منابع آب را می طلبد.

مفهوم کارآیی آب و ساختمانهای سبز

به زبانی ساده ، کارآیی آب به معنای کاهش مصرف آب و به حداقل رساندن پساب است. اگرچه بهره وری و صرفه جویی در مصرف آب اغلب به صورت ناشناس مورد استفاده قرار می گیرد ، اما در معنی آنها متفاوت است. بهره وری آب به معنای استفاده از فن آوری ها و روشهای بهبود یافته است که با کاهش مصرف آب خدمات برابر یا بهتر ارائه می دهند. به عنوان مثال ، استفاده از شیر کم جریان می تواند موثرتر از شیرهای معمولی باشد. از طرف دیگر ، صرفه جویی در مصرف آب به معنای محدود کردن مصرف آب است. صرفه جویی در مصرف آب همچنین شامل مدیریت تقاضای روزانه برای استفاده بهتر از آب (GRIHA) است.

ساختمانهای سبز ساختمانهایی پایدار هستند که خواستار صرفه جویی در مصرف آب و همچنین جلوگیری از آلودگی و استفاده مجدد از آب خاکستری و بازیافت آب تصفیه شده هستند و اطمینان از استفاده از آب آشامیدنی فقط برای آب آشامیدنی را می دهند.

بهره وری آب به معنای استفاده مسئولانه از آب شیرین است. استفاده مسئولانه از آب ، استفاده از آب با احتیاط و صرفه جویی در مصرف نوه های ما است. به عنوان مثال ، تمام وسایل موجود در مکان های عمومی به صورت دوره ای از نظر نشت بررسی می شوند و در شرایط عملیاتی خوبی قرار دارند. جلوگیری از نشت آب باعث صرفه جویی در مصرف آب می شود.

سیستم بهره وری آب

فیکسچرها و فن آوری های لوله کشی LOWF LOWF که در شیرهای کم جریان استفاده می شود

فضای زمین باید در اطراف ساختمان ارتقا یابد. از فیکسچر کارآمد آب و پلاگین جریان صحیح ، لوازم لوله کشی کم جریان باید برای حفاظت از آب استفاده شود. چنین تجهیزاتی جریان آب را تعدیل می کند. فن آوری کم جریان به طور معمول در شیر آب ، هوادها ، دستگاه ادرار ، سر دوش و توالت قابل استفاده است. شیرهای بستنی خودکار یا الکترونیکی برای توالت به کاهش مصرف آب کمک می کند.

فناوری مورد استفاده در شیرهای کم جریان از هواده استفاده می کند. هواکش تمایل دارد که جریان آب را به بسیاری از جریان های کوچک تجزیه کند و هوا با هر جریان کوچک مخلوط می شود. هنگامی که شیر آب کار می کند ، این امر فضای آب را کاهش می دهد و در نهایت جریان آب کاهش می یابد. این می تواند باعث کاهش قابل توجه آب شیر در حوضچه های دستی و سینک ظرفشویی آشپزخانه شود. کاهش جریان از 50 تا 75 دلار با نرخ جریان معمول.

مشاهده شده است که ما به ویژه هنگامی که آب برای مدت زمان بیشتری در وسایل جریان می یابد و در نتیجه مقدار بیشتری تأمین می کنیم ، از آب با شکوه استفاده می کنیم. وسایل آشامیدنی آب ، سینک ظرفشویی و شیرآلات و لوازم جانبی از آب 30a کمتر از جریان استاندارد و با کاهش جریان آب و به حداقل رساندن صورتحساب آب استفاده می کنند.

از حداقل آب استفاده کنید

توالت های م Wثر آب

توالت سهم قابل توجهی از کل تقاضای آب در ساختمانهای مسکونی و همچنین تجاری را تشکیل می دهد. توالت فرنگی که بین 2 تا 3 لیتر در هر بار آبکاری کار می کند ، قابل استفاده است. انواع توالت فرنگی با آب در بازار وجود دارد

توالت های خلاuum که به طور معمول در هواپیماها مورد استفاده قرار می گیرند ، در مکان های استراحت عمومی و ساختمان های تجاری معمول می شوند. مواد زائد از طریق خلا created ایجاد شده توسط پمپ خلا from از کاسه توالت خارج می شود. مقدار متوسط ​​آب مصرفی 1 لیتر در هربار است. زباله ها به فاضلاب یا سیستم تصفیه تخلیه می شوند.

توالت های بدون آب سیستم بهداشتی خشک است و به هیچ وجه از آب برای انتقال دفع انسان استفاده نمی کند. به آنها توالت های کمپوست گفته می شود. چنین توالت هایی به فضای کمی از کف نیاز دارند – یا یک گودال یا یک سکو بلند. اگر زمان کافی برای درمان صحیح دفع مدفوع اختصاص یابد ، چنین توالت هایی می توانند کود تولید کنند. تجزیه در مخزن نگهدارنده با pH صحیح ، واکنش حرارتی و حرارتی طی یک دوره طولانی اتفاق می افتد. از این نوع توالت ها در هند استفاده نمی شود.

نجات آب نجات زندگی است

ادرارهای کارآمد آب

ادرارهای دارای آب کارآمد کمتر از 2.8 L / flush استفاده می کنند. از ادرارهای بی آب می توان در ادارات ، هتل ها ، تئاترها و ساختمانهای تجاری استفاده کرد اکثر این ادرارها از یک مانع روغنی بین ادرار و جو استفاده می کنند و از بو خارج نمی شود.

لوازم کارآمد آب

در هند نیز از ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی استفاده شده است. لباسشویی و ظرفشویی با اندازه های مختلف با کارایی بالا در آب در بازار موجود است که 33 آب کمتری مصرف می کنند و همچنین 40 انرژی نیز صرفه جویی می کنند. بسیاری از مدل های جدید ماشین ظرفشویی نیازی به پیش شستشو ندارند که باعث صرفه جویی در مقدار زیادی آب می شود.

ICGB خواستار آن است كه كارايي وسايل لوله كشي افزايش يابد و در نتيجه مصرف آب آشاميدني به حداقل برسد.

در سیستم راه آهن LEBD ، سن وزن م componentلفه بهره وری آب 7 و برابر است. از 70 امتیاز ، 5 امتیاز برای بهره وری آب در نظر گرفته شده است که برای کاهش استفاده از آب در محوطه سازی ، تصفیه فاضلاب و کاهش مصرف آب در نظر گرفته شده است. استفاده از مواردی مانند فیلتر بیو واترلو ، ادرارهای بی آب و توالت های کمپوست دارای امتیاز در رده بهره وری آب هستند. بازیابی مجدد آب .هم برای شستشوی وسیله نقلیه و هم برای آبیاری منظره از جنبه های مهم در رده بهره وری آب LEED در نظر گرفته می شود.

حسابرسی آب

پیشنهاد می شود که برای صرفه جویی در مصرف آب باید در تمام ساختمانهای موجود حسابرسی آب انجام شود. اجازه دهید استفاده از غذاخوار توسط سرنشینان را تراکت کنیم. مناطق اصلی استفاده را مشخص کنید. زیر متر را نصب کرده و تمام این مناطق را برای استفاده از آب کنترل کنید. این همچنین به سرنشینان کمک می کند تا درک کنند که بیشتر آب از کجا استفاده می شود و چگونه می توان آن را کاهش داد.

اقدامات زیر را می توان بر اساس بحث بالا پیشنهاد کرد:

روش های زیادی برای افزایش بهره وری آب در ساختمان ها وجود دارد ، در درجه اول از طریق تعویض لوله کشی و اجرای فن آوری های جدید:

 • تمیز کردن خط لوله باید در صورت نیاز در هنگام ممیزی آب ، نصب وسایل جدید را انجام داده و از جریان مناسب تخلیه اطمینان حاصل کنید.
 • گنجه های آب پر جریان و دریچه های شستشو را با وسایل جدید با دبی پایین تر جایگزین کنید ، ساختمانهای موجود اغلب دارای دریچه های شستشوی قدیمی و جریان بالا هستند.
 • از شیرهای دوشعر روی کمد آب استفاده کنید. دریچه های دو شستشو دارای یک فلاش کامل و نیم فلاش هستند که در صورت لزوم مورد استفاده قرار می گیرند.
 • وسایل لوله کشی موجود را با وسایل با بازده بالا جایگزین کنید. وسایل با بازده بالا شامل گنجه های آب با راندمان بالا ، ادرارهای با راندمان بالا و ادرارهای بدون آب و سرشانه دوش فوق العاده کم جریان است.

کمدهای آب با راندمان بالا نسبت به آب معمولی آب کمتری مصرف می کنند. دستگاه های ادرار با کارایی بالا در هر بار شستشو از آب کمی استفاده می کنند ، ادرارهای بدون آب از یک مایع فرموله شده معمولی برای حفظ آب بندی دام استفاده می کنند. سر دوش های بسیار کم جریان معمولاً از آب کمتری استفاده می کنند هوادهی های توالت و سینک موجود را با هواده های محدود کننده نصب یا جایگزین کنید. با جایگزینی هواده های جریان زیاد با هواده های جریان کوچکتر ، می توان صرفه جویی قابل توجهی به دست آورد.

هر جا ممکن است از سیستم های توزیع آب خاکستری (غیر قابل آشامیدن ، اما مناسب برای استفاده در گنجه های آب و ادرار) استفاده کنید. استفاده از آب خاکستری می تواند به میزان قابل توجهی مصرف آب خانگی را کاهش داده و از نظر راندمان آب سیستم درجه بندی سبز واجد شرایط شود.

استفاده موثر از آب در طول ساخت و ساز

صنعت ساخت و ساز به آب عظیمی نیاز دارد و تقریباً 20a از نیاز آن می تواند با ساخت و مدیریت موثر طراحی ساختمان کاهش یابد.

روش های ساده برای کاهش مصرف آب در حین ساخت به شرح زیر است:

 • استفاده از سطل آب برای تمیز کردن ابزارها به جای آب روان. آب مورد نیاز دستی با استفاده از سطل ها در مقایسه با آب روان به میزان قابل توجهی آب کمتری نیاز دارد. گاهی اوقات شیلنگ های فشار بالا به جای آب روان باعث کاهش آب می شود زیرا با استفاده کمتر از آب تمیز کردن سریعتر می شود.
 • میکسرهای بتن حاوی خاکستر بادی به طور کلی نسبت به بتن حاوی سیمان پرتلند به آب کمتری (1- l0 &) برای یک رکود داده شده نیاز دارند. (GRIHA-جلد دستی: 4).
 • روش های مختلفی برای درمان وجود دارد. پخت به روش حوضچه برای پخت و پز سطوح افقی مانند دال سقف یا کف یا روسازی بزرگراه ها مناسب است.
 • این نوع عمل آوری می تواند تقاضا برای تصفیه آب را کاهش دهد. پس از قرار دادن بتن ، سطح با بوم مرطوب پوشانده شده است. پس از 24 ساعت ، این پوشش ها برداشته شده و حوضچه های کوچک شن و ماسه در اطراف دال بتونی تشکیل می شود. منطقه به هیچ تقسیم شده است. مستطیل. آب بین حوضچه ها پر می شود.
سیستم نگهداری آب
 • پخت غشایی یک روش مهم برای پخت است زیرا در مصرف آب کم است. سطح بتن توسط لایه ای از مواد ضد آب پوشانده شده است. لایه مواد ضد آب به عنوان غشا شناخته می شود. غشا می تواند به صورت جامد یا به صورت مایع باشد. بنابراین یک عمل آوری مرطوب از بتن است. محلول مرطوب به آب کمتری نیاز دارد. ترمیم مرطوب با جلوگیری از تبخیر آب ، دمای مطلوب را حفظ می کند. ترکیبات آب بندی که به عنوان غشا استفاده می شود ، امولسیون مومی ، امولسیون قیر و فیلم پلاستیکی است. این روش در مکانهایی استفاده می شود که آب به سختی در دسترس است. در هند بیشتر پیمانکاران از کیسه های اسلحه مخصوص کمپرسی برای این منظور استفاده می کنند.

GRIHA توصیه می کند از مواد افزودنی شیمیایی مانند كاهش دهنده های آب با دامنه بالا (HRWR) یا پلاستیك های فوق العاده استفاده كنید زیرا آنها به عنوان شتاب دهنده های غیرمستقیم عمل می كنند. به همین ترتیب ترکیبات مبتنی بر موم و رزین نیز پیشنهاد می شود.

برداشت آب

در اصطلاح ساده ، برداشت آب به معنای جمع آوری و ذخیره آب باران است که روی زمین می بارد (برداشت آب باران). از آب جمع شده می توان به منظور نوشیدن تصفیه آب استفاده کرد. از آب باران می توان با خیال راحت برای آبیاری ، شستشوی لباسشویی توالت ، کار با تجهیزات گرمایش و سرمایش مکانیکی که از آب استفاده می کنند و غیره استفاده کرد.

برداشت آب در رتبه بندی سبز جنبه مهم بهره وری آب در نظر گرفته شده است.

وزارت شهر هند پیش از این “مدل ساختمانی با قانون 2016” را صادر کرده است. قانون خداحافظی مقرراتی در مورد برداشت آب باران تعیین کرده است. به شرکتهای شهرداری مسئولیت انجام و نگهداری پروژه های برداشت آب در کلیه فضاهای عمومی و ساختمانهای عمومی محول شده است. این وزارتخانه ابراز تمایل کرده است که شهروندان باید جلو بیایند و داوطلبانه سیستم برداشت آب باران را نصب کنند.

GRIHA پیشنهاد کرده است که باید از رواناب باران در حوضه های زیر آبریز جلوگیری شود:

 • سقف های نمدی قیر را نمد می کنند زیرا منشأ آلودگی بیولوژیکی و فلزات سنگین هستند.
 • ورقهای آزبست به عنوان الیاف آن سموم هستند.
 • بام ها شیمیایی برای پوشش بازتابنده ضد آب یا آب تصفیه می شوند زیرا احتمال آلودگی با فلزات سنگین و سایر مواد شیمیایی مضر وجود دارد.
 • آب از دستشویی و آشپزخانه نباید رفتار کند

سیستم تحویل از حوضه آبریز پشت بام معمولاً شامل مجاری پی وی سی است که از دو طرف سقف به سمت یک لوله پایین که به مخزن وارد می شود ، گرفته می شوند. بنابراین از لوله های پی وی سی برای انتقال آب باران جمع شده از سقف به مخزن ذخیره استفاده می شود. مخزن ذخیره می تواند هر ظرف ذخیره سازی مانند RCC ، سنگ تراشی یا مخازن پلاستیکی آب باشد. آنها برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن باید مرتباً نگهداری شوند.

GRIHA برداشت آب باران را به عنوان درجه بندی سبز در نظر می گیرد و شارژ مجدد آب مازاد باران به سفره آب حداکثر 2 امتیاز دارد.

تصفیه آب زباله – جمع آوری آب و استفاده مجدد از آن

طبق GRIHA ، آب خاکستری فاضلاب تولید شده از حمام ، دوش ، حوضچه های دستی ، ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی ، لباسشویی و ظرفشویی آشپزخانه است. آب خاکستری حدود 70a از پساب تولید شده را تشکیل می دهد. بنابراین یک پتانسیل عظیم برای تصفیه این آب و استفاده مجدد برای کاربردهای مختلف وجود دارد. بازیافت آب خاکستری در ساخت و سازهای جدید تا حد زیادی به صرفه جویی در آب کمک خواهد کرد. آب مورد استفاده برای حمام را می توان برای شستشوی توالت از طریق توالت های بسیار کم بازیافت کرد.

آب خاکستری منطقه مسکونی و همچنین تجاری را می توان از منابع داخلی غیر از توالت جمع آوری و تصفیه کرد. این گیاه ممکن است شامل غربالگری ، حذف روغن و چربی از پساب آشپزخانه ، فیلتراسیون و در نهایت ضد عفونی باشد. از آب خاکستری تصفیه شده می توان برای خنک سازی آب تشکیل دهنده برج ، آبیاری منظره ، رویه سقف سبز و برافروختن توالت استفاده کرد.

بنابراین “سیستم لوله کشی دوگانه” از سیستم های لوله کشی جداگانه برای آب بازیافتی (با کیفیت غیر آشامیدنی) و آب آشامیدنی استفاده می کند. سیستم آب بازیافتی غیر قابل آشامیدن مانند توالت فرنگی ، فضای زمین و شستشوی خارجی و غیره را در اختیار شما قرار می دهد. بنابراین لازم است که از سیستم لوله کشی تأمین کننده آب برای استفاده در آب آشامیدنی ، آشامیدن ، پخت و پز ، حمام و غیره جدا شود.

معیار 20 CiRIHA به وضوح استفاده از سیستم لوله کشی دوگانه را مشخص می کند و تصفیه غیرمتمرکز فاضلاب را تشویق می کند.

تصفیه فاضلاب

طراحی منظره

آب سیاه ترشح توالت است و ممکن است حاوی مواد مغذی و جمعیت میکروبی باشد. با استفاده از دوز بالاتر ضد عفونی ، آب سیاه با نهایت دقت قابل درمان است. آب سیاه تصفیه شده برای آبیاری زیر سطح برای فضای زمین مناسب است.

حتی فاضلاب ترکیبی حاوی خاکستری و همچنین آب سیاه را می توان با افزودن میکرو فیلتراسیون به دنبال ضدعفونی با دوز بالا و تصفیه کربن فعال ، با کیفیت بسیار بالایی تصفیه کرد. از فاضلاب ترکیبی تصفیه شده می توان با خیال راحت هم برای شستشوی توالت و هم برای اهداف آبیاری استفاده کرد.

منظره باید به گونه ای طراحی شود که حداقل مصرف آب را تضمین کند. این فقط شامل پوشش گیاهی قبلی است. گزینه ICGBcompliance محدود کردن استفاده در سایت برای صرفه جویی در مصرف آب و / یا اطمینان از کاشت مناطق منظره با گونه های مقاوم به خشکی / بومی / سازگار است.

انتخاب گیاهانی که نیاز کمتری به آب دارند باید انجام شود که باعث کاشت می شود ، باعث افزایش زیبایی و عملکرد خنک کننده و کنترل آلودگی می شود. این می تواند چاپ پای کربن را کاهش دهد.

مالچ برای حفظ رطوبت

مالچ چیزی جز لایه ای از مواد نیست که با هدف حفظ رطوبت ، کاهش رشد علفهای هرز و بهبود سلامت عمومی خاک بر روی خاک اعمال می شود. روند مالچ روی خاک “مالچ” نامیده می شود که مالچ تراشه پوسته محبوب است. این به طور معمول در خاک خالی یا اطراف گیاهان موجود اعمال می شود. این امر همچنین جذابیت زیبایی را ایجاد می کند. مالچ با کود همچنین می تواند برای بهبود تولید محصولات زراعی و فضای زمین استفاده شود زیرا به افزایش بهره وری خاک کمک می کند. مالچ به خاک کمک می کند تا در تابستان رطوبت خود را حفظ کند ، از رشد علف های هرز جلوگیری کرده و از ریشه گیاه در زمستان محافظت می کند.

مالچ های ارگانیک یا زیست تخریب پذیر مانند پوست درختان سوزنی برگ ، سوزن کاج ، کمپوست قارچ مصرفی ، کمپوست ، پوست ، تکه های چوب ، برگ ، کاغذ مقوا یا کاغذ تخته روزنامه ، پیوند چمن ، پوسته آجیل مواد غذایی را در هنگام تجزیه به خاک اضافه می کنند. این نوع مالچ نیاز به استفاده دوره ای دارد.

مالچ های غیر آلی (غیر قابل تجزیه بیولوژیکی) مانند سنگ ریزه ، تخته سنگ ، سنگریزه ، تراشه سنگ ، سیاه. پلاستیک یا پارچه ، CD خرد شده ، شیشه ریخته ، پوسته دریا و غیره نمی توانند ساختار خاک را بهبود بخشند اما به سرکوب رشد علف های هرز و همچنین حفظ رطوبت کمک می کنند.

لایه مالچ ها به طور معمول 5 سانتی متر تا 7.5 سانتی متر است. مالچ دمای خاک و رطوبت را تثبیت کرده و از رشد علف های هرز بذر جلوگیری می کند. مالچ در واقع یک لایه بین خاک و محیط ایجاد می کند و مانع از رسیدن نور خورشید به سطح خاک می شود و بنابراین تبخیر کاهش می یابد. به طور مشابه خمیر با جذب آب از باران های سبک از رسیدن آب به خاک جلوگیری می کند. روت استوت ، پدر مالچ ، مالچ غلیظ هر ماده گیاهی را در باغ گل در طول سال توصیه می کند زیرا باعث غنی سازی خاک می شود.

مالچ ها باید در هنگام مرطوب و گرم بودن خاک استفاده شوند نه در زمستان که خاک بسیار سرد است و نه در تابستان که خاک بسیار گرم است.

از مالچ پلاستیک به صورت تجاری برای تولید تجاری استفاده می شود. پلاستیک از بالا نورد می شود و نهال ها از طریق مالچ پلاستیک پیوند می شوند زیرا مالچ پلاستیک در برابر آب نفوذ ندارد. در آبیاری قطره از مالچ پلاستیک استفاده می شود.

اطمینان از کیفیت آب

استانداردهای کیفیت آب آشامیدنی بدون توجه به هر نوع منبع تأمین باید حفظ شود. اگر آبرسانی شهری با استاندارد مطلوب آب آشامیدنی مطابقت ندارد ، توسط GRIHA (معیار 2fi) توصیه می شود كه تصفیه مربوطه اضافی باید انجام شود و كیفیت مطلوب آب آشامیدنی باید به مصرف كنندگان نهایی عرضه شود.

استانداردی که باید رعایت شود استانداردهای BIS 10 500-1991 است. این استاندارد در هند قابل استفاده است و براساس استاندارد سازمان بهداشت جهانی (WHO) است و بعداً برای مراقبت از جامدات جامد محلول (TDS) ، سختی و کلریدها اصلاح شده است.

سیستم رواناب طوفانی

سیستم سنگفرش مجاری با استفاده از بتن های مجزا

بتن معمولی همانطور که شناخته شده است مخلوطی از خمیر سیمان و سنگدانه است. خمیر سیمان از سیمان و آب و سنگدانه ها از سنگدانه های ریز و درشت تشکیل شده است. خمیر سیمان در واقع ذغال سنگ را روی سنگدانه ها تشکیل می دهد و توده منسجمی را ایجاد می کند که به نام بتن معروف است. این بتن را می توان در صورت مخلوط شدن به هر شکلی قالب زد ، بنابراین به آن پلاستیک گفته می شود و وقتی استحکام می یابد محکم و با دوام می شود و به عنوان بتن سخت شناخته می شود. بنابراین نسبت دقیق و اختلاط مواد تشکیل دهنده نقش بسیار مهمی را برای دستیابی به توانایی کار مطلوب برای بتن تازه و دوام و مقاومت مورد نیاز بتن سخت شده ایفا می کند.

بتن قابل نفوذ با بتن معمولی متفاوت است. این به عنوان “بدون بتن ریز” تعریف شده است. مخلوط بتن قابل نفوذ حاوی مقدار بسیار کمی یا تقریباً فاقد سنگدانه ریز است. این مخلوطی از خمیر سیمان است که یک پوشش ضخیم روی سنگدانه های درشت ایجاد می کند.

در مقایسه با نسبت های بتن معمولی ، مخلوط بتن متناسب با نسبت باید از نظر دسته بندی تمام مواد لازم برای تولید نتایج مطلوب کنترل بهتری داشته باشد.

درجه بندی دانه ای که در بتن فرورفتگی به کار می رود به طور معمول یا یکدانه درشت تک اندازه یا درجه بندی بین 19 تا 5/9 میلی متر است. بتن پیش ساخته از همان مصالح بتن معمولی استفاده می کند. با این تفاوت که سنگدانه ریز به طور کامل از بین می رود و توزیع اندازه سنگدانه درشت باریک نگه داشته می شود ، بسته بندی ذرات نسبتاً کمی امکان پذیر است. این امر نه تنها خواص سخت شده مفید را فراهم می کند بلکه مخلوطی را ایجاد می کند که در مخلوط کردن ، قرار دادن ، تراکم و پخت نیاز به ملاحظات مختلف دارد.

استفاده از مواد سازگار با محیط زیست در هند امکان پذیر است. برای شهرهای هوشمند استفاده از بتن قابل عبور مناسب خواهد بود ، به ویژه برای پارکینگ ها ، راه های عابر پیاده در فضای سبز ، پیاده روی صبحگاهی در مناطق روستایی. جاده های اطراف خانه ها در مناطق روستایی و حتی در مناطق شهری می تواند با موفقیت در بتن های پیش ساخته ساخته شود و سطح داخلی این محوطه با بتن های قابل عبور ساخته شود. هدف باید بهبود سطح زمین باشد. سیستمهایی وجود دارد که بلوکهای سنگفرش متخلخل سنگ خرد شده سنگریزه یا بلوک بتونی منفذدار برای ساخت راهروها یا پارکینگهایی که ترافیک کم است استفاده می شود. این کمک می کند تا رواناب های طوفانی بتوانند سطح آب زیرزمینی را دوباره شارژ کنند.

نتیجه

هدف اصلی این مقاله تأکید بر نیاز به صرفه جویی در مصرف آب به ویژه در روز جهانی آب ، برجسته کردن فن آوری های مختلف موجود برای اجرای بهره وری آب است. این مقاله همچنین در مورد ساخت ساختمان سبز و اتخاذ شیوه های کارایی در مصرف آب ، کم مصرف ، با مصرف مواد و محیط داخلی همدردی می کند. چندین فن آوری مورد بحث در این مقاله برای صرفه جویی در مصرف آب با موفقیت به مرحله اجرا درآمده است. محافظت از منابع موجود آب شیرین برای جلوگیری از بحران آلودگی آب بسیار ضروری است.