IT NAT

استفاده از فناوری برای طبیعت و محیط زیست سالم

IT NAT
امنیتخانهخشکیدریاسلامتیکشاورزی

7 اختراع و ایده برای جلوگیری از سیل و کاهش اثرات آن

طغیان مشکلی فراگیر است و با گرم شدن جهان در حال بدتر شدن است. از بالا آمدن سطح دریا به دلیل ذوب شدن یخ های قطب شمال گرفته تا حوادث شدید آب و هوایی که باعث طوفان های هیولا می شود ، جمعیت در امتداد خط ساحلی و در دشت های سیل با تهدیدهای سیل روبرو می شوند مانند آنچه  قبلاً هرگز دیده نشده است . 

وقتی نوبت به جاری شدن سیل می رسد ، اساساً دو روش برای نزدیک شدن به آن وجود دارد: پیشگیری یا محافظت. 

جلوگیری از سیل شامل برنامه ریزی مناسب شهری ، ساخت دیوارهای مناسب دریا و روشهای مناسب ساخت خانه است. حتی با وجود تمام پیشگیری هایی که به زیرساخت های مدرن وارد می شود ، موارد بسیاری وجود دارد که پیشگیری فقط باعث قطع آن نمی شود. 

مرتبط: GOOGLE ابزار پیش بینی سیل خود را برای هند به سطح بعدی می برد

در این موارد ، آنچه ما نیاز داریم محافظت است. این می تواند شامل تجهیزات مانند کیسه های شن ، یا ایجاد موانع سیل موقتی و مواردی از این دست باشد. بیایید هفت راه حل مختلف را برای جلوگیری و به حداقل رساندن خطر جاری شدن سیل بررسی کنیم.  

 1. واکنش سریع دروازه آب

7 اختراع و ایده برای جلوگیری از سیل و کاهش اثرات آن
ماکتی از سیستم Water-gate که به صورت رایانه ای تولید می شود و نحوه “باد کردن” آن برای پر شدن از آب و ایجاد سد را به تصویر می کشد . منبع:  Hydroresponse

وقتی سیل قریب الوقوع است ، شما اغلب برای محافظت از خود نیاز به مانعی دارید. کیسه های شن در بسیاری از سناریوها این وظیفه را انجام می دهند ، اما ممکن است به مقدار قابل توجهی آماده سازی و زمان تنظیم نیاز داشته باشند ، به علاوه حمل آن نیز دست و پا گیر است. دستگاهی که به دروازه آب معروف است می تواند یک گزینه مفید باشد. این دستگاهی است که به سرعت قابل استقرار است و از یک ماده PVC ساخته شده است. از فشار آب ورودی برای تثبیت خود استفاده می کند. این اساساً به این معنی است که از سیلاب برای ساخت سد خود استفاده می شود. 

مرتبط: سیستم سیلاب VENICE MOS در نهایت به بهره برداری می رسد

از آنجا که دستگاه از پی وی سی سبک وزن و طرحی استفاده می کند که به فشار آب متصل می شود تا آن را باد کند ، دستگاه خود بسیار جمع و جور است و بسته به اندازه در عرض چند دقیقه تا چند ساعت توسط یک شخص قابل استفاده است. 

با احاطه یک سازه با دروازه آب ، یک سد موقت در اطراف ساختمان ایجاد می شود. همچنین کاملاً قابل استفاده مجدد است ، بنابراین برای کسانی که در منطقه ای در معرض خطر سیل زندگی می کنند گزینه مناسبی است.  

2.  مانع موج طوفان Maeslant در هلند

7 اختراع و ایده برای جلوگیری از سیل و کاهش اثرات آن
ساختار سفید بزرگ در محل خود می چرخد ​​و با آب پر می شود تا منطقه را از سیل محافظت کند . منبع:  مارک وورنت / ویکی مدیا

سیستم Deltaworks هلند یکی از جامع ترین سیستم های محافظت از سیل در کل جهان است. این شبکه پیچیده از زیرساخت های مانع سیل در نتیجه نشستن کشور تقریباً کامل زیر سطح دریا حاصل می شود. 

یکی از موانع قابل توجهی که به عنوان بخشی از Deltaworks وجود دارد Maeslantkering است که در غیر این صورت به عنوان مانع موج Maestlant Storm Surge شناخته می شود. این مانع در سال 1997 به پایان رسید و امروز هنوز هم یکی از بزرگترین سازه های متحرک در کل جهان است.

با بالا رفتن آب در منطقه اطراف ، سنسورها باعث بسته شدن دیواره ها و پر شدن مخازن آب در امتداد مانع می شوند. این وزن آب باعث می شود که دیواره ها محکم به پایه خود فشار بیاورند و آب سیل را از شکاف دروازه ها باز دارد. 

3. محافظ سیل Aquobex

7 اختراع و ایده برای جلوگیری از سیل و کاهش اثرات آن
نگاهی به سیستم Aquobex که روی درب دو کشویی نصب شده است . منبع:  Aquobex

ما مدتی را صرف بحث در مورد موانع در مقیاس بزرگتر کرده ایم. برای یک دستگاه در مقیاس کوچکتر ، سیستم مانع ورود Aquobex داریم. این سدی در مقیاس کوچک است که برای آب بندی درب ورودی و ورودی ساختمان ها طراحی شده است. با ایجاد یک مهر و موم با سطوح اطراف ، هنگامی که این موانع در تمام ورودی های ساختمان اعمال می شود ، از بالا آمدن آب به داخل سازه جلوگیری می شود. 

مانع کاملا قابل استفاده مجدد است و می تواند در مواقع اضطراری به سرعت مستقر شود.

4. سد تیمز

7 اختراع و ایده برای جلوگیری از سیل و کاهش اثرات آن
شلیک گسترده ای از سد تیمز ، سازه های فولادی را که برای جلوگیری از جاری شدن سیل در محل خود چرخانده اند ، نشان می دهد . منبع:  اندرو پرایس / فلیکر

طغیان در امتداد رودخانه تیمز در انگلیس یک مشکل مداوم در طول تاریخ آن بوده است. برای مقابله با این موضوع ، مهندسان یک سیستم مانع متحرک طراحی کرده اند که از فولاد توخالی ساخته شده است. این سازه ها دروازه های آبی را تشکیل می دهند که در مواقع طغیان زیاد می توانند برای جلوگیری از عبور آب از آب بچرخند. این طرح به کشتی ها و سایر ترافیک های آب اجازه می دهد تا در زمان های عادی با سهولت عبور کنند ، اما مقامات هنوز هم می توانند به سرعت در هنگام طغیان سیل آن را به صورت یک مانع در آورند. 

این سازه ها از زمان ساخت و ساز روی آنها در سال 1984 برقرار بوده و از آن زمان بیش از 100 بار برای محافظت از مناطق اطراف در برابر تخریب استفاده شده است.

Opti یکی از منحصر به فردترین سیستم های پیشگیری از سیل است که در این لیست وجود دارد. به جای سیستم مانع ، Opti شرکتی است که با استفاده از نرم افزار مدیریت داده ، سیستم های تخلیه آب طوفان را در نقشه و بهینه سازی می کند. 

در اکثر شهرهای دنیا روش مقابله با آب طوفان در خیابانهای شهر برنامه ریزی شده است. این می تواند شامل یک سری تخلیه و مخازن ذخیره آب طوفان باشد ، اما این سیستم ها همیشه در جای مناسب نیستند و 100 درصد کار نمی کنند. 

این شرکت تازه وارد در مرحله اولیه سرمایه گذاری بیش از 11 میلیون دلار درآمد کسب کرده است. این فناوری از فناوری نقشه برداری برای پیش بینی محل وقوع سیل در سطح شهر استفاده می کند ، به برنامه ریزان شهر این امکان را می دهد تا دقیقاً بدانند که در کجا می توان استخرهای نگهدارنده و سایر سیستم های مدیریت سیل را ساخت. 

قابل ذکر است ، با توجه به حوضچه های نگهداری ، اینها یکی از مفیدترین روشهای پیشگیری است که می تواند برای محافظت از شهرها در برابر طغیان استفاده شود. آنها در اصل فقط سوراخهای بزرگی در زمین هستند که با آب اضافی سیستم زهکشی پر می شوند. پس از پایان طوفان ، آب از حوضچه خارج می شود. با این حال ، هنگامی که سرریز این حوضچه های نگهدارنده رخ می دهد ، می تواند خبر بدی باشد. 

نرم افزاری که Opti تهیه کرده است ، پیش بینی های هواشناسی را ردیابی می کند و پیش بینی می کند که در کدام شهر طغیان در طوفان رخ دهد. در بعضی از شهرها ، مهندسان كنترل مقدار آب در هر حوضچه نگهداری را دارند. با استفاده از Opti ، این مهندسان می توانند از این نرم افزار برای دانستن زمان تخلیه یکی و زمان پر کردن دیگری استفاده کنند ، همه اینها با پیش بینی واقعی هوا در منطقه همبستگی دارد. 

این سیستم در بیش از 130 شهر در سراسر ایالات متحده نصب شده است. در حالی که این شرکت می داند که قادر به جلوگیری از جاری شدن سیل نیست ، اما امیدوار است که فناوری آن خسارات ناشی از سیل را به حداقل برساند. 

6. نقشه برداری از خطر سیل LiDAR

در بانکوک ، تایلند ، از نقشه برداری LiDAR برای تهیه نقشه ها و مدل های ارتفاعی استفاده شده است تا درک شود که منابع برای جلوگیری از سیل باید تمرکز داشته باشند. LiDAR ، یا تشخیص و دامنه یابی نور ، امکان ایجاد یک نقشه ارتفاع سه بعدی را فراهم می کند ، به مهندسان امکان می دهد مدل های بسیار دقیق ارتفاعی را برای یک منطقه معین از شهر تهیه کنند. 

این شهر همچنین با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین شبکه زهکشی شهر را برای یافتن موانعی که می تواند از جریان آب جلوگیری کند ، بررسی می کند. می گویند درختی که در یک فاضلاب گیر کرده یا در سطحی از سطل زباله در یک خروجی لوله گیر کرده است.

در کل دهه گذشته تایلند به شدت تحت تأثیر سیل قرار گرفته است ، همین امر باعث شده است که آنها از چنین فناوری در پیشگیری و برنامه ریزی برای سیل استفاده کنند. 

7. WIPP: محافظ خاصیت باد شده در آب

7 اختراع و ایده برای جلوگیری از سیل و کاهش اثرات آن
نگاهی به چگونگی محافظت WIPP از ورود به ساختمان.  منبع: Hydroresponse

محافظ خاصیت تورم آب یکی از اساسی ترین سیستم های محافظت در برابر سیل است که ما در این لیست بحث کردیم ، اما ساده لزوماً به معنای بدتر بودن آن نیست. این سیستم از کیسه های پلی استر پوشانده شده با وینیل ساخته شده است که مقادیر زیادی آب را در خود نگه می دارد و به عنوان سدهای موقتی عمل می کند. با مقابله با سیلاب با آب بیشتر ، سیستم مانع سنگین راهی سریع و م toثر برای جلوگیری از ورود آب سیلاب از یک سازه به همان روشی است که کیسه های شن کار می کنند.

برای معرفی کسب و کار خود به صورت تولید محتوا متنی و تصویری و ویدویی کلیک کنید