IT NAT

استفاده از فناوری برای طبیعت و محیط زیست سالم

IT NAT
خشکیکشاورزی

7 راه حل و ابزار برای جلوگیری از خشکسالی و به حداقل رساندن خطرات آنها

1 ،  2

در حالی که تمدن بشری در برخی از شرایط بسیار سخت توانسته است شکوفا شود ، اگر فاقد یک منبع ساده اما حیاتی باشد: آب. تمدن پیچیده ما بستگی به دسترسی ما به آب دارد – برای آشامیدن ، صنعت و کشاورزی. 

خشکسالی یکی از بزرگترین تهدیدها برای تمدن است ، چه در گذشته و چه امروز ، در حالی که علل آنها در ظاهر ساده به نظر می رسند – کمبود آب – دلایل اساسی و راه حل های آنها پیچیده است. 

صلیب سرخ آمریکا چهار نوع اصلی تصورات را مشخص می کند: هواشناسی ، کشاورزی ، هیدرولوژی و اقتصادی – اجتماعی. خشکسالی هواشناسی در اثر بارندگی کمتر از حد معمول ایجاد می شود. خشکسالی های کشاورزی زمانی هستند که رطوبت وجود داشته باشد اما برای کشاورزی و محصولات زراعی کافی نیست. خشکسالی های هیدرولوژیکی زمانی هستند که سطح آب های سطحی و زیرزمینی کمتر از حد نرمال باشد. سرانجام ، خشکسالی های اقتصادی-اجتماعی زمانی است که تأمین آب تقاضا را برآورده نمی کند ، یا زمانی که آب وجود دارد اما نمی تواند به همه افرادی که به آن نیاز دارند ، برسد ، که اغلب منجر به این می شود که فقط افراد ثروتمند بتوانند آب آشامیدنی تأمین کنند. 

این چهار نوع مختلف خشکسالی برای حل و پیشگیری ، به روشهای کاملاً متفاوتی نیاز دارند که هدف اصلی آنها تأمین آب کافی برای جامعه است. 

با بررسی علل این خشکسالی ها می توان به یافتن راه حل های مختلف برای پیشگیری و مدیریت خطر خشکسالی پرداخت.

وسایل آب پیشگیری از خشکسالی 

برای استفاده کنندگان داخلی ، عمده استفاده از آب برای حمام و شستشو یا هر دو افراد و لباس است. در حالی که استفاده از آب کشاورزی و صنعتی مصرف داخلی را تحت الشعاع خود قرار می دهد ، هنوز مقدار قابل توجهی زباله در خانوارها و مشاغل و به ویژه در لوله های تامین کننده خانوارها و مشاغل وجود دارد.

مرتبط: دزد 300،000 لیتر آب از یکی از مناطق سخت گیر استرالیا است

وسایل کم مصرف آب معمولاً در سرشانه های حمام ، توالت و سینک ظرفشویی ها برای مصارف خانگی استفاده می شود ، اما استفاده از آب در سرویس های بهداشتی عمومی غالباً مورد غفلت قرار می گیرد. شرکت Sloan Valve همراه با فن آوری Falcon Waterfree در واقع به یک راه حل برای جلوگیری از استفاده ادرار از آب در سرویس های بهداشتی عمومی دست یافت. آنها یک کارتریج قابل تعویض Velocity ایجاد کردند که نیاز به استفاده از آب برای ادرار را از بین می برد ، در عین حال بوها را از بین می برد و مایع را با خود می برد.

شاید پر زرق و برق ترین نباشد ، اما راه رسیدن به آینده ای بدون خشکسالی با حل حتی کوچکترین مشکلات آغاز می شود.

هدر رفتن واقعی در عرضه داخلی ؛ با این حال ، از نشت در لوله های تامین می شود. بسیاری از اینها برای مدت زمان طولانی ترمیم نمی شوند و باعث اتلاف زیادی می شوند.

سیستم های آبیاری هوشمند

همگام سازی با استفاده از آب خانگی و مشاغل ، آبیاری محوطه سازی و چمن در اکثر شهرها به روشی عادی تبدیل شده است. این کار تا حد زیادی برای جذابیت زیبایی انجام می شود و می تواند منبع بزرگی از آب هدر رفته باشد. به طور معمول این نگرانی برای شهرهایی نیست که در معرض خشکسالی نیستند ، اما هنوز هم می توان تمهیداتی اندیشید که آبی که برای این اهداف استفاده می شود ، باشد. 

امروزه سیستم های Sprinkler بسیار پیشرفته تر از اجداد ابتدایی خود هستند و برخی از آنها هم اکنون به کامپیوتر و سیستم های نظارتی متصل هستند. به عنوان مثال ، آب پاش Droplet Smart از یک برنامه متصل استفاده می کند به طوری که فقط گیاهانی را که به آب نیاز دارند آبیاری می کند.

این به عنوان یک اتصال شلنگ ساده عمل می کند و آب را از طریق نازل فقط به گیاهانی که به آب نیاز دارند هدایت می کند. این شرکت ادعا می کند که استفاده از دستگاه در تمام آبیاری های محوطه سازی می تواند هر ساله 90٪ از میزان مصرف آب شما را کاهش دهد و مقدار زیادی از هدر رفت آب را کاهش دهد ، اگرچه بیشتر برای مصارف خانگی در نظر گرفته شده است تا استفاده تجاری در مقیاس بزرگ.

نظارت بر خشکسالی آمریکا

برنامه های کاربردی که ما تاکنون پوشش داده ایم مقیاس نسبتاً کمی داشته اند. اما نظارت بر روند آب در مقیاس کلان یکی از موثرترین راه ها برای جلوگیری از خشکسالی در واقع است. ایالات متحده از چیزی به نام مانیتور خشکسالی ایالات متحده یا USDM استفاده می کند که به ردیابی و توصیف خشکسالی در مناطق مختلف در سراسر کشور کمک می کند. 

مرتبط: تولیدات باعث کمبود نیروگاه های برق آبی می شوند

USDM یک تلاش ترکیبی بین چندین آژانس نظارتی مختلف است و هر هفته گزارش هایی را برای ردیابی خشکسالی و استفاده از آب منتشر می کند. 

مرکز ملی داده های اقلیمی NOAA به تهیه نقاط داده هفتگی و ماهانه برای تهیه گزارشات USDM ، نقشه برداری از ناهنجاری های دما ، تغییرات بارندگی و همچنین سنجش شاخص شاخص خشکسالی پالمر در مناطقی که خشکسالی در آن رخ می دهد کمک می کند تا شدت خشکسالی را اندازه گیری کند. 

7 راه حل و ابزار برای جلوگیری از خشکسالی و به حداقل رساندن خطرات آنها
نمونه ای از داده هایی که USDM به صورت هفتگی و ماهانه ارائه می دهد. این نقشه ، همراه با سایر ابزارهای هیدرولوژیکی ، در تعیین مراحل لازم برای از بین بردن خشکسالی به دانشمندان و محققان کمک می کند. منبع:  NOAA

داده های نظارت بر خشکسالی ایالات متحده نیز دیجیتالی شده و برای مشاهده آنلاین به صورت عمومی در دسترس است. نقشه تعاملی به شما امکان می دهد ایالات متحده را به مناطق مختلف خشکسالی تقسیم کنید و مسائل را از نزدیک بررسی کنید. اگر می خواهید نگاهی بیندازید ، نقشه در اینجا موجود است . 

عوامل حفاظت از آب

همانطور که قبلاً اشاره شد ، تولیدات کشاورزی به دلیل وجود حجم زیادی از آب مورد نیاز برای استفاده در سطح جهانی در جهان ، مصرف کننده عمده آب است. علاوه بر این ، آب اغلب به طور ناکارآمد استفاده می شود. یکی از راه های مدیریت این امر افزودن مواد افزودنی به خاک کشاورزی برای اطمینان از جذب ، نگهداری و هوادهی مناسب آب برای رشد گیاه است.

یک محصول ، معروف به H20Excel ، مخلوط زیست تخریب پذیر از مواد طبیعی مانند عصاره های گیاهی و سایر مواد شیمیایی تقویت کننده مواد مغذی است.

با افزودن مخلوط شیمیایی به خاک ، به آب اجازه می دهد تا آب را برای مدت بیشتری حفظ کند و در عین حال فشار مویرگی را در خاک کاهش دهد. با انجام این کار می توان هوادهی بهتری را در زمین فراهم کرد و از نظر تئوری جذب مواد مغذی گیاهان را افزایش داد. با افزودن این مخلوط ، خاک می تواند برای آبیاری مناسب تر شود. و در نهایت ، برای اطمینان از عملکرد مطلوب محصول برای یک منطقه معین ، آب کمتری مورد نیاز خواهد بود. در طی مطالعه روی رشد در یک گیاه یونجه در ایلینوی ، کارشناسان خاک H2OExcel این حرف را زدند :

“ما محصول با کیفیت بسیار بالاتری برداشت کردیم و من به طور خاص به تأثیرات توانایی مدیریت بهتر باران های افزایش یافته از اواسط تابستان 2015 اشاره می کنم. من متوجه شدم که فشار بیماری به طور متوسط ​​کاهش یافته است ، در حالی که ورودی ها تغییر نکرده اند ، به استثنای افزودن H2OExcel به برنامه. ما تحت تأثیر نتایج مثبت H2OExcel در بهبود كیفیت علوفه كلی یونجه قرار گرفتیم. و از آنجا كه H2OExcel كاملاً طبیعی است ، تولیدكنندگان می توانند در مورد تغذیه یونجه یا سایر علوفه های درمان شده با H2OExcel به حیوانات خود احساس امنیت كنند. “

سیستم های آبیاری قطره ای یکی دیگر از روشهای معمول برای استفاده موثرتر از آب کشاورزی است. اینها به آرامی آب را مستقیم به پایه گیاه می رسانند ، باعث کاهش اتلاف آب از طریق تبخیر ، و مقدار کل آب مورد نیاز را کاهش می دهند.

مواد افزودنی ، آبیاری قطره ای و سایر ابزارهای مدیریت آب می توانند تأثیر بسزایی در مقاومت به خشکی منطقه داشته باشند. وقتی تقاضای آب در یک منطقه مشخص کاهش می یابد ، توانایی پیشگیری و کاهش خشکسالی در آن منطقه اغلب آسان تر می شود.

نمک زدایی

تعداد فزاینده ای از تلاش های پیشگیری از خشکسالی انرژی خود را به سمت پیشرفت فن آوری های نمک زدایی ، در درجه اول برای کاهش هزینه سوق می دهد. دنیا کمبود آب ندارد اما کمبود آب آشامیدنی تمیز دارد. مقرون به صرفه سازی نمک زدایی می تواند به کاهش کمبود آب در برخی مناطق کمک کند.

بتن متخلخل و سایر مواد روکار

با رشد و گسترش تمدن ها ، استفاده ما از آسفالت و بتن برای پوشش شهرهایمان نیز افزایش می یابد. در حالی که این مواد برای جاده ها و ساختمان ها مفید هستند ، اما بسیار نفوذ ناپذیر هستند و توانایی بارندگی برای پر کردن صحیح سفره های زیرزمینی را کاهش می دهند. 

به طور معمول ، بارندگی از طریق زهکشی های طوفانی که جریان را به رودخانه های بزرگ هدایت می کنند ، مدیریت می شود ، اما این خود می تواند مشکلاتی ایجاد کند. این رودخانه ها می توانند آب را از منابعی که به سفره های زیرزمینی محلی تغذیه می کنند ، منحرف کنند. این می تواند منجر به خشکسالی هیدرولوژیکی در خط شود. 

یکی از راه حل های این مسئله استفاده از بتن فوق العاده متخلخل و سایر مواد سطحی است که به اندازه کافی برای اتومبیل ، کامیون و تردد عابر پیاده قوی هستند و در عین حال به آب اجازه می دهد از آن عبور کند. هنگامی که برای جاده ها و پارکینگ ها استفاده می شود ، این اجازه می دهد تا آب به زیر زمین نفوذ کند و در عین حال آن را از سطح رانندگی خارج کند ، در حالی که یک جاده سخت و محکم برای استفاده ما فراهم می کند. 

بتن های متخلخل و مواد روسازی در حال افزایش محبوبیت هستند ، و آنها یکی از ابزارهای بالقوه برای کمک به جلوگیری از خشکسالی پایین خط هستند. 

کمک های خیریه

هرکسی توانایی کاهش مقدار زیاد آب را ندارد ، بیشتر به این دلیل که بیشتر ما برای شروع از این همه آب استفاده نمی کنیم. مصارف کشاورزی و صنعتی مقصر اصلی هنگام استفاده بیش از حد از آب است ، اما این بدان معنا نیست که دیگران نمی توانند کاری کنند که از خشکسالی جلوگیری کند. از طریق کمک های خیرخواهانه می توان از خشکسالی های اقتصادی-اجتماعی جلوگیری کرد ، زیرا این خشکسالی ها به سازماندهی سیستم های آبی و توانایی مالی برای ساخت سیستم های انتقال آب کارآمد بستگی دارد.

افراد با کمک مالی به خیریه های مختلف مختلف می توانند به توسعه سیستم های زیربنایی آب کارآمدتر برای تأمین آب به جمعیت کم برخوردار کمک کنند و از این طریق احتمال بروز مسائل جدی بشردوستانه در زمان خشکسالی را کاهش دهند. 

برخی از موسسات خیریه که در حال کار بر روی این اهداف هستند  ، Water ،  Water.org ،  Wishing Well Foundation و  Xylem Watermark هستند .

این موسسات خیریه همه در جهت تأمین فناوری های بهتر پیشگیری از خشکسالی در مناطق مورد نیاز فعالیت می کنند. برای یک شهروند عادی ، این می تواند یکی از بهترین راه های جلوگیری از خشکسالی در سطح جهانی باشد.

برای معرفی کسب و کار خود به صورت تولید محتوا متنی و تصویری و ویدویی کلیک کنید