IT NAT

استفاده از فناوری برای طبیعت و محیط زیست سالم

IT NAT
خشکیکشاورزی

8 راه حل ابتکاری برای خشکسالی که می توان روی آنها حساب کرد

1. نمک زدایی آب

حتی اگر بیش از 70٪ سطح زمین با آب پوشانده شده باشد ، فقط 0.003٪ آن آب شیرین است. در بسیاری از نقاط جهان ، بارندگی سالانه تنها راه برای پر کردن منابع آب شیرین است.

اما اگر بتوانیم آب را نمک زدایی کنیم چه می کنیم؟ سپس ما اقیانوس هایی داریم که به ما کمک می کند آب شیرین بدست آوریم.

اما گفتن آن آسان تر از انجام است. نمک زدایی آب بسیار منابع زیادی دارد. ابتدا باید آب جوشانده ، به بخار تبدیل شود و سپس تغلیظ شود.

برای تولید گرما به مقدار قابل توجهی سوخت فسیلی نیاز است. اما امید همچنان در دست است زیرا تحولات در این زمینه باعث شده است فیلترهایی از گرافن ساخته شوند که نمی توانند آب را بدون فشار هیدرواستاتیک نمک زدایی کنند.

2. برداشت آب باران

برداشت آب باران در سالهای اخیر رشد چشمگیری داشته است و این چیزی است که همه باید از آن استفاده کنند. با برداشت آب باران ، خانه ها می توانند آبی را که از باران می گیرند ذخیره کنند و سپس در صورت نیاز به آن در شرایط خشک از آن استفاده کنند.

در مناطق شهری تنها 15٪ آب باران وارد زمین می شود در حالی که در مناطق روستایی 50٪ آب باران در زمین جذب می شود. برداشت آب باران گزینه ای کارآمد برای ذخیره آب باران و سپس استفاده مجدد از آن در مواقع خشکسالی برای مناطق شهری و روستایی فراهم می کند .

اگر خانه ای منبع اولیه آب دارد ، برداشت آب باران گزینه کمکی را برای آنها فراهم می کند که در صورت نبود آب می توانند از آن استفاده کنند. برداشت آب باران یک روش عالی برای مقابله با خشکسالی است و اکنون در میان کشاورزان و دامداران تشویق می شود که در زمان خشکسالی آب کشاورزی خود را تأمین کنند.

3. آبیاری قطره ای

آبیاری قطره ای امیدوار است که بتواند به آب بهینه گیاهان و رطوبت مطلوب خاک برسد. مزیت چنین سیستمی این است که منجر به هدر رفتن آب نمی شود.

امروزه ، بسیاری از شرکت ها با ارائه سیستم های آبیاری قطره ای مقرون به صرفه و بصری ، بازار را ارائه داده اند.

مزارع پیشرفته از نظر فناوری به سمت سیستم های آبیاری قطره ای با الهام از اینترنت اشیا حرکت می کنند که می توانند بدون دخالت انسان کار کنند. طبیعت بسیار هدفمند آبیاری قطره ای تضمین می کند که هر گیاه مقدار مناسبی از آب را که در ریشه آن قرار دارد دریافت می کند.

4. برداشت آب از هوا

هوا همانطور که می دانیم حاوی عناصر زیادی است و یکی از آنها رطوبت است. اگر می توانستیم چیزی کارآمد برای برداشت آن رطوبت و متراکم سازی آن بسازیم ، می توانیم از هوا آب برداشت کنیم.

و این همان کاری است که محققان دانشگاه MIT انجام داده اند !

این دستگاه خورشیدی با استفاده از سطح وسیعی از منافذ در Metal-Organic Frameworks (MOF) بخار آب را گرفته و آن را از بین دو منطقه دما عبور می دهد تا متراکم شود. یک آزمایش میدانی که در آریزونا انجام شد موفقیت آمیز بود و اکنون تیم امیدوار است که بتواند سیستم را مقیاس بندی کند تا بتواند در مدت زمان کمی لیتر آب زیادی تولید کند.

دو مزیت عمده این سیستم این است که می تواند بدون استفاده از برق و توانایی تولید آب در مناطق کویری آب برداشت کند.

5. مهندسی محصولات

محصول گندم
منبع: Pixabay

ما می توانیم مکانیسم های جدیدی را در خارج از گیاهان ایجاد کنیم تا آنها را آبیاری نکرده و از خشکسالی ایمن نگه داریم ، اما همچنین می توانیم آنها را مهندسی ژنتیک کنیم تا در شرایطی که محتوای آب در خاک بسیار کم است ، مقاوم باشند.

تولید مواد غذایی بخش مهمی در زنده نگه داشتن جمعیت است. با این حال ، خشکسالی می تواند بر روی بهره وری تأثیر بگذارد و تعادل غذایی را که در دسترس توده ها است ، از بین ببرد.

مهندسی محصولات امیدوار است با اصلاح ژنتیک محصولات موجود ، به آنها کمک کند تا عملکرد خود را افزایش دهند و مقاومت بهتری در برابر خشکسالی داشته باشند.

یک پروژه تحقیقاتی تحقق بخشیدن به افزایش کارایی فتوسنتز (RIPE) با موفقیت در ارتقا سطح استفاده از آب ، تا 25٪ کارآمدتر است .

تحقیقات انجام شده توسط سازمان های مختلف در سراسر جهان در تلاش برای مهندسی محصولاتی که می توانند در برابر خشکسالی مقاومت کنند.

6. پمپ های خورشیدی

متداول ترین روشی که ما برای آبیاری محصولات یا تأمین آب دام ها استفاده می کنیم ، پمپاژ آن از زمین است. با این حال ، پمپ ها برق مصرف می کنند ، که به نوبه خود ، سوخت های فسیلی بیشتری مصرف می کند.

پمپ های خورشیدی محبوبیت بیشتری پیدا می کنند زیرا از برق شبکه برای پمپاژ آب برای آبیاری استفاده نمی کنند. دولت های سراسر جهان در حال درک پتانسیل پمپ های خورشیدی هستند و حتی برخی از آنها اعطای یارانه برای کشاورزان برای نصب آنها با صرفه اقتصادی شروع کرده اند.

7. بازیافت زباله های آلی

یکی از بهترین راه ها برای بهبود قابلیت نگهداری آب در خاک ، افزودن مواد آلی به آن است. مشخص شده است که مواد آلی باعث افزایش قابلیت نگهداری آب در خاک می شود.

امروزه ، بسیاری از کشاورزان از زباله های آلی سوپرمارکت ها برای مخلوط شدن با خاک استفاده می کنند تا محصولات بدون نیاز به آب مکرر در آن رشد کنند. با افزایش دما ، خاک سریعتر آب خود را از دست می دهد و این یک روش مناسب برای کاهش مواد زائد آلی از مغازه ها و بازارها و همچنین بهبود عملکرد محصول است.

8. کاشت درختان بیشتر

به نظر می رسد این توصیه پیری باشد ، اما کاشت درخت بهترین راه برای کاهش آسیب های ناشی از خشکسالی ، بهبود کیفیت محیط و افزایش موفقیت بارندگی است.

بسیاری از کشورها تلاش خود را با تبدیل زمین های خشک به جنگلی با کاشت درخت و نهال آغاز کرده اند.

برای معرفی کسب و کار خود به صورت تولید محتوا متنی و تصویری و ویدویی کلیک کنید