IT NAT

استفاده از فناوری برای طبیعت و محیط زیست سالم

IT NAT
سلامتی

20 پیشرفت برتر فناوری بهداشت و درمان در سال 2018

بخش پزشکی از دستاوردهای زیادی در سال 2018 بهره می برد. در اینجا 20 مورد وجود دارد که مطمئناً به زودی و در آینده صنعت را به طور گسترده تغییر می دهند.

1. کشف ژنهایی که باعث متاستاز شدن سرطان می شوند
محققان دانشگاه آلبرتا 11 ژن مسئول شیوع سرطان را شناسایی کرده اند. آنها پیشنهاد می کنند که با مهار اهداف ژن شناسایی شده ، می توان از بیش از 99.5 درصد از متاستاز جلوگیری کرد.

2. آزمایش DNA ای که احتمال بروز عوارض جانبی مبتنی بر دارو را پیش بینی می کند
عوارض جانبی احتمالی برخی داروها می تواند به اندازه بیماریهایی که درمان می کنند شدید باشد. با این حال ، محققان در دانشگاه توهوکو ژاپن آزمایش DNA را برای بیماران آسیای شرقی که از داروهای تیوپورین استفاده می کنند ، تهیه کردند که فعالیت سیستم غیر ایمنی غیر طبیعی را سرکوب می کند.

دانشمندان می گویند آزمایش DNA برای جمعیت شرق آسیا ساده است و به ویژه مفید است زیرا افراد آن گروه حتی در هنگام مصرف دوزهای کوچکتر ، عوارض جانبی شدیدتری نسبت به قفقازها دارند.

3. شبیه ساز برای کمک به جراحی های موفقیت آمیز قلبی
جراحان برای کمک به برنامه ریزی مداخلات به فناوری مراقبت های بهداشتی بستگی دارند و می دانند وقتی بیمارانشان روی میزهای عملیاتی قرار دارند انتظار چه چیزی را دارند. شبیه ساز آموزش Super Beat با استفاده از یک ماهیچه مصنوعی که به برق وصل می شود ، قلب ضرب و شتم را تقلید می کند .

اگرچه جراحان قبلاً از این شبیه ساز در کارگاه ها استفاده کرده اند ، شرکت های درگیر قصد دارند Super Beat را در سال 2019 وارد بازار کنند.

4- راهی ارزان برای تشخیص هپاتیت B
روش های تشخیص هپاتیت B می تواند 500 دلار هزینه داشته باشد و این امر برای افراد کشورهای در حال توسعه بسیار پرهزینه است

محققان در زمینه کاهش هزینه از طریق مهندسی آزمایش 20 دلاری که دو غربالگری مبتنی بر خون انجام می شود ، تلاش کرده اند تا نمره تشخیصی دقیقی از این بیماری در اختیار افراد قرار دهند. این روش جدید با نام TREAT-B بیمارانی را که نیاز به درمان هپاتیت B دارند با 85 درصد دقت تشخیص می دهد .

5- پیشرفت در تخمدان های مصنوعی
زنانی که در معرض خطر نابارور شدن از معالجه مانند شیمی درمانی هستند ، اغلب تصمیم می گیرند تخمدانهای خود را بطور کامل یا جزئی جدا کنند ، سپس بعداً منجمد و پیوند شوند. با این وجود ، این روش احتمال پیوند حاوی سلولهای سرطانی و تجدید سرطان بعد از عمل را دارد.

دانشمندان دانمارکی برای رشد فولیکولهای تخمدان روی یک بخش مهندسی شده از بافت که فقط حاوی پروتئین و کلاژن است و از بین رفته سلولهای سرطانی است ، به فناوری مراقبت های بهداشتی متکی شده اند. آنها بطور موفقیت آمیز تخمدان های مصنوعی را در موش ها پیوند داده و امیدوارند که آنها را در سه تا چهار سال آینده با انسان آزمایش کنند.

6. تغییر عدم تعادل شیمیایی مغز در معتادان به مواد مخدر
دانشمندان می دانند که مصرف داروهای عادت ، علی رغم پیامدهای منفی ، متوقف کردن مصرف مواد را دشوار می دانند و می گویند دلیل این داروها باعث ایجاد تغییراتی در شیمی مغز می شود.

اکنون ، محققان اعلام كردند كه آنها مداخله ای به نام گیرنده سروتونین 2C درمانی ایجاد كرده اند كه علائم ضعیف شده را در علل مصرف داروی مغز بازیابی می كند. در نتیجه ، افرادی که این روش درمانی را دریافت می کنند ممکن است با رفتارهای کمتر در جستجوی مواد مخدر درگیر شوند و بهبود را به یک هدف دست یافتنی تر تبدیل می کنند. تاکنون در موشها مؤثر است.

7. برنامه های کاربر پسند و تخصصی تر
فناوری بهداشت و درمان باعث ایجاد برنامه های بیشماری از نجات ، مانند برنامه هایی شده است که به مردم یادآوری می کند که داروهای خود را مصرف کنند ، بهترین روشها را برای کمکهای اولیه به آنها یاد می دهند یا به پزشکانی که بیماران را از طریق تله پزشکی می بینند ، به آنها آموزش می دهد.

یک برنامه قبل از غربالگری اوتیسم وجود دارد که به والدین امکان می دهد فرزندان خود را نیز بدون کمک پزشکی ارزیابی کنند. آن را Autism & Beyond نامیده می شود و شامل سنجش واکنش کودک در برابر محرک های یکپارچه است. با این حال ، این به معنای جایگزینی راهنمای پزشک نیست.

8- استفاده از باکتریهای مشترک برای اهداف تصویربرداری پزشکی
دانشمندان انستیتوی فناوری کالیفرنیا نسخه های مهندسی ژنتیکی از باکتری سالمونلا و E. coli را برای ایجاد امواج صوتی ایجاد کردند تا گزاف گویی شود و با استفاده از سونوگرافی دوباره به آنها ارسال شود. این پیشرفت در فناوری مراقبت های بهداشتی بدان معناست که پزشکان به طور بالقوه می توانند اتفاقاتی را که در بخش هایی از بدن رخ می دهد ، که قبلاً برای نظارت بینایی در هنگام تلاش برای مبارزه با بیماری ها و ردیابی نحوه شیوع آن ها مناسب نبودند ، ببینند.

9. داروی صرع مبتنی بر ماری جوانا تأیید FDA را بدست می آورد
یک داروی درمان صرع به نام Epidiolex از حشیش گرفته شده است و این تفاوت را دارد که اولین داروی از نوع خود است که توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تأیید شده است. این بیماری به دو شکل نادر صرع در كودكان درمان می كند و به ویژه حاوی THC نیست ، مؤلفه روانشناختی ماری جوانا است كه باعث بالا رفتن افراد می شود.

10. ادامه پذیرش گسترده سوابق الکترونیکی بهداشت
سوابق الکترونیکی بهداشت (EHR) یکی از بسیاری از فناوری های مراقبت های بهداشتی است که هم از بیماران و هم پزشکان به نفع آن است . سیستم های EHR مبتنی بر وب مزایای مختلفی از جمله افزایش بهره وری و کیفیت بهتر مراقبت را ارائه می دهند.

رقابتی ترین شرکت های EHR در بازار به طور مرتب پیشنهاداتی را ارائه می دهند که به بیمارستان ها و مطب پزشکان ارائه می شود که نیاز به دسترسی سریع ، ایمن و مطمئن به سوابق بیمار دارند. گزارشی که در ژوئن سال 2018 منتشر شد نشان می دهد که تا سال 2025 ، کل بازار سوابق الکترونیکی سلامت بیش از 38 میلیارد دلار ارزش دارد .

11- امکان استفاده از مواد مخدر برای درمان کم شنوایی
روشهای درمانی سنتی برای کم شنوایی شامل دستگاههای پوشیدنی مانند سمعک است. با این حال ، شرکتی به نام Decibel Therapeutics در حال افزایش بودجه برای نوآوری ها است که نمایندگان آن می گویند می تواند گزینه های درمانی را گسترش دهد.

بنا به گزارش ، این تأسیسات داروهای در حال توسعه دارد كه می تواند در افراد با انواع مختلف كم شنوایی به نفع آنها باشد. در حال حاضر متوجه پیشرفتهای مربوط به کم شنوایی ناشی از دارو هنگام آزمایش داروها در موشها شده است.

12. کاربردهای بیشتر واقعیت مجازی در پزشکی
در سال 2017 پزشکان متخصص پزشکی بسته به واقعیت مجازی (VR) کمک کردند تا افراد قبل از جراحی احساس آرامش کنند ، درمانهای توانبخشی را دلپذیرتر کرده و اعتیاد را از جمله برنامه های دیگر استفاده کنند. مردم می توانند انتظار داشته باشند که سال 2018 موارد بیشتری را به همراه داشته باشد. به عنوان مثال ، یک اورژانس در فرانسه از VR برای کاهش وابستگی بیماران به داروهای تسکین دهنده درد استفاده می کند .

13. استفاده بیشتر برای داده های بزرگ
جمع آوری داده ها در بخش سلامت هم از طرف بیمار و هم از طرف پزشکان چیز مؤثر است. به عنوان مثال ، فردی که دارای دستگاه مانیتور انسولین است می تواند اطلاعات تاریخی را دریافت کند که نشان می دهد آنها به طور صحیح دیابت خود را مدیریت نمی کنند.

همچنین ، اتاق های اورژانس بیمارستان و اولین مراکز اعزام پاسخگو به طور مداوم به داده های بزرگ بستگی دارند تا به کسانی که بیشترین نیاز را دارند کمک های کارآمدتری انجام دهند. این روند تا سال 2018 و بعد از آن ادامه خواهد یافت.

14. روشی مؤثر برای شناسایی موارد فلج مغزی اسپاستیک
یک مطالعه کوچک از کودکان مبتلا به فلج مغزی اسپاستیک نشان داد که روش جدیدی برای تعیین توالی نمونه خون می تواند یک روش کارآمد تر برای تشخیص این اختلال از گزینه هایی باشد که در حال حاضر وجود دارد.

بیشتر کودکان مبتلا به فلج مغزی آن را از بدو تولد دارند اما تا حداقل دو سالگی ممکن است تشخیصی دریافت نکنند. با این حال ، این پیشرفت جدید فناوری مراقبت های بهداشتی مواردی از فلج مغزی در بچه ها با دقت 73 درصد پیش بینی کرده است . این نتیجه می تواند به بچه های مبتلا به فلج مغزی و خانواده های آنها اجازه دهد سریعتر از گذشته تحت درمان قرار بگیرند.

15. تزریق برای سردردهای میگرنی که باعث کاهش فرکانس می شود
برخی از شرکت کنندگان در یک کارآزمایی بالینی برای دارویی که ماهانه برای کاهش تعداد سردردهای میگرنی تزریق می شود ، تا 50 درصد کاهش یافته اند . این دارو که یک آنتی بادی مصنوعی به نام Erenumab است ، با مسدود کردن سیگنال های درد که بدن هنگام میگرن می فرستد ، کار می کند.

16. دانشمندان سلولهای مغزی را مسئول سطح اضطراب می دانند
مردم به دلایل مختلفی دچار اضطراب می شوند و کشف همراه با سلول های مغزی موش ها ممکن است باعث شود درک بهتری از چگونگی تأثیر اضطراب بر مغز ایجاد شود و راه های بهتری برای درمان آن به وجود آورد.

محققان دریافتند سلولهای مغزی در پایین هیپوکامپ به ویژه در موشهای مضطرب فعال هستند. آنها سپس راهی برای افزایش فعالیت سلولها کشف کردند که معلوم شد اضطراب بدتر می شود.

آزمایش های انسانی همیشه به همان روش آزمایش هایی که از موش ها برای آزمایش استفاده می کنند معلوم نمی شود. با این حال ، امید این است که این کشف ممکن است به مداخلات اضطرابی بهتری برای مردم منجر شود.

17. قرصی که می تواند تزریق دیابت نوع 1 را از بین ببرد
تزریق انسولین برای بسیاری از افراد مبتلا به دیابت نوع 1 آشنا می شود ، اما به لطف فناوری مراقبت های بهداشتی ، آنها به زودی می توانند قرص هایی را تهیه کنند که به جای آن نیازهای خود را برای تنظیم انسولین برآورده کنند.

دانشمندان یک قرص انسولین ایجاد کردند که در برابر اسیدهای خشن در روده فرد مقاومت می کند و دارو را برای جذب کافی به روده کوچک منتقل می کند. تیم تحقیقاتی این محصول را فقط روی حیوانات آزمایش کرده اند اما امیدوارند به زودی آزمایش های بالینی را دریافت کنند.

18. یک درمان خوراکی که اثرات آلرژی بادام زمینی را کاهش می دهد
افراد مبتلا به آلرژی بادام زمینی می دانند که برای جلوگیری از عوارض از هرگونه هزینه آجیل جلوگیری می کنند. با این حال ، مطالعه ای که شامل بچه های آلرژی بادام زمینی شده است ، نشان داد وقتی که کپسول هایی حاوی آرد بادام زمینی مصرف می کنند ، 67 درصد از آنها می توانند دو بادام زمینی را در پایان تحقیقات تحمل کنند .

این تئوری این است که اگر سیستم یک شخص بتواند حداقل یک بادام زمینی را تحمل کند ، احتمال بروز واکنشهای تهدید کننده زندگی را به حداقل می رساند.

19. یک قرص سریع آنفلوانزا
افرادی که به آنفولانزا مبتلا هستند می توانند برای تسکین ، دارویی به نام تمیفلو مصرف کنند. این علائم را قابل تحمل تر می کند اما هنوز هم نیاز به دو دوز در روز به مدت پنج روز دارد. در مقابل ، آزمایشگاه ژاپنی به نام Shionogi & Co. با ایجاد قرصی که به طور متوسط ​​24 ساعت از شر ویروس آنفولانزا خلاص شود ، آخرین فناوری های بهداشت و درمان را نشان داده است .

اگرچه هم Tamiflu و هم این داروی جدید در همان مدت زمان لازم را دارند تا ویروس آنفولانزا را به طور کامل مهار کنند ، اما توسعه دهندگان می گویند که این گزینه در حال ظهور تسکین تقریباً فوری دارد ، و کشتن این ویروس سریعتر اثرات مسری آن کاهش می یابد.

20. راهی ساده تر برای تشخیص افت شناختی
کاهش شناختی خفیف (MCI) بعضی اوقات صرفاً نشانه پیری است که به عنوان کاهش قابل توجه حافظه بروز می کند. با این حال ، حدود 50 درصد از بیماران مبتلا به MCI به بیماری آلزایمر مبتلا هستند.

برنامه جدید با هدف قرار دادن موارد MCI با در معرض قرار دادن بیماران در محرک های بینایی و شنوایی و تشخیص سرعتی که در آن موارد مشاهده شده است . به عنوان مثال ، یک شخص می تواند یک دکمه را فشار دهد تا نشانگر دیدن یک چراغ یا شنیدن صدا باشد.

محققان می گویند کارهای بیشتری برای انجام کامل برنامه وجود دارد. با این حال ، در نهایت می تواند قبل از مراجعه به قرار ملاقات پزشک برای آزمایش های بیشتر ، در تلفن های هوشمند و در محیط خانه به عنوان ابزاری قبل از غربالگری مورد استفاده قرار گیرد.

بسیاری از دلایل احساس امیدواری
اواسط سال 2018 به تازگی گذشت ، اما این لیست ثابت می کند که محققان پزشکی در جستجوی آخرین امکانات در فناوری مراقبت های بهداشتی و ارزیابی این که چگونه این موارد می تواند با افرادی که انواع مختلفی از بیماری ها دارند ، از جمله بیماری های مزمن ، رفتار کند.

این پیشرفت ها باعث امیدواری بیماران و خانواده های آنها می شود که از قول این پیشرفت ها احساس دلگرمی می کنند ، حتی اگر برخی هنوز به مراحل آزمایش بشر نرسیده اند.


 


برای معرفی کسب و کار خود به صورت تولید محتوا متنی و تصویری و ویدویی کلیک کنید